ПРОФІЛЬНІ НОВИНИ

ОФІЦІЙНИЙ БЛОГ КОМПАНІЇ ТОВ «АРТ-СЕРВІС»

«Інтелектуальні» міста – новий світовий стандарт

   Мегаполіси світу перенаселені, а до 2050 року, за деякими оцінками, сконцентрують майже 70% всього населення Землі. Такий розвиток подій робить нас подвійно відповідальними за те, як розподіляються та переробляються ресурси в рамках таких окремо взятих територій.

   Питання автоматизації міської інфраструктури та роботи міських служб у багатьох містах стає критичним – щоб у всіх районах міста, а не лише прилеглих до центру, принаймні вчасно забиралося сміття, не виникало заторів на дорогах, рівномірно постачалися комунальні ресурси та електроенергія.

   Зміна клімату, глобальна перебудова економіки – все це стало основними передумовами появи інтересу до «розумних» міст, хоча перші спроби зрушити цей напрямок почалися набагато раніше – ще 1990-х.
 
   За результатами дослідження Juniper Research, Барселона вийшла на перше місце світового рейтингу "розумних" міст у 2015 році. І досі залишається еталонним прикладом брендингу території, а також інтеграції безлічі рішень у галузі інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ) для управління активами міста.
Барселона обладнана «розумними» паркуваннями, системою підземних пунктів збору сміття, ліхтарями зі світлодіодами, що оптимізують подачу електроенергії в залежності від багатьох параметрів. Автобуси Барселони – одні з найекологічніших у всій Європі. Електронні табло та системи нагрівання води підживлюються енергією сонця – і це при тому, що в Барселоні в середньому 7 сонячних годин на день. У системах міського опалення використовується пара від спалювання відходів, у системах охолодження – морська вода. Додайте до всього цього велику кількість «розумних» будинків, систему збору показань з усіх датчиків даних про місто: кількість мешканців у кожному кварталі міста, податки, зведення пригод, дорожня обстановка та ін. Імідж міста високих технологій Барселона виправдовує сповна.
 
   Таким чином, інтелектуальна система управління містами охоплює всі сфери: енергоефективність, оптимізація водних ресурсів та систем, управління системою логістики та трафіком, акцент на ІТ у держпослугах та державному управлінні, обладнання будівель єдиною мережею управління через інформаційні та інженерні системи. Варіанти застосування цих компонентів відрізняються від міста до міста. Але насправді на цьому процес розвитку територій із ухилом у smart не зупиняється.


 
На сьогоднішній день є, принаймні, шість інноваційних складових «розумних» міст майбутнього.
 
1. Комплексний підхід до оптимізації систем ЖКГ
 
   Датчики, розумні електромережі та їхнє повсюдне поширення вже зараз дозволяють заощаджувати за рахунок більш раціонального споживання міських ресурсів. Але моніторинг та агрегування отриманих даних стало лише першим кроком. «Розумні» будинки майбутнього, крім автоматизації споживання ресурсів з урахуванням температури в будівлі, знаходження в ньому людей та інших показників відрізнятиме нульове споживання енергії та ресурсів.
 
   Крім очевидних плюсів, це дозволить знизити тарифи на електроенергію і управляти ресурсами максимально ефективно.
 
   У Сінгапурі взяли курс на активне фінансування розробок технологій, що дозволяють зберігати електроенергію «про запас» – таким рішенням може стати модернізація літійних акумуляторів
 
2. Цифровізація культури та туризму
 
   Найважливіша складова туристичної привабливості міст майбутнього – можливість миттєво інтегруватися у незнайоме середовище. Персональні рекомендації, синхронний переклад місцевого діалекту через спеціальні гаджети, розумна VR-система навігації по місту – все це полегшує життя туристів, «розв'язуючи руки» у самостійному плануванні подорожей та стане додатковим джерелом бюджетних надходжень для міст, які першими вловлять тренд на «зовнішній ».
 
   Найбільше проектів, спрямованих на цифровізацію навколишнього простору, об'єктів культури та пам'яток через мобільні програми, представлено в Барселоні, Сінгапурі та Шанхаї.


 
3. Безпілотний транспорт
 
   Вже зараз безпілотники взяли на себе частину навантаження у сфері транспортних послуг. Це і доставка товарів, і моніторинг простору для корекції логістики на основі отриманих показників. Тому наступний «виклик» для «розумних» міст – створення центрів дослідження та експертизи для стимулювання подальших розробок у цій сфері. Крім того, рано чи пізно гостро постане питання автономії пересування безпілотного транспорту, що вимагатиме часткового оновлення дорожніх знаків, стандартів та правил.
 
І.  зраїльська компанія Flytrex організувала постачання товарів дронами до Рейк'явіка, що дозволило онлайн-ретейлерам економити до 60% порівняно зі звичайною вартістю доставки.


 
4. Цифрова економіка та «прокачування» віртуальних сервісів
 
   Ставка на економіку спільного користування через об'єднання людей з метою залучення недостатньо активів економіки. А також на залучення громадян до вирішення міських проблем.
 
   Впровадження технологій розподіленого реєстру, запозичених у блокчейну, у сферу охорони здоров'я та операцій із великими активами підвищить їхню безпеку та прозорість. Все більше створюватиметься платформ для обміну споживчими товарами та послугами. Найбільшою активністю у розвитку економіки нового типу відзначився Лондон – там уже підготовлено та поступово впроваджується регуляторна база.
 
   Крім того, у найближчих планах багатьох країн запровадження можливості електронного голосування, включаючи процедуру вибору політичних обранців. Наприклад, у Сіднеї така нагода вже є.
 
   Крім того, наприкінці липня в нашій країні затверджено державну програму «Цифрова економіка», спрямовану у тому числі на стимулювання створення високотехнологічних IT-підприємств та цифровізацію платформ основних галузей економіки.
 
5. Найважливіші соціальні сфери: охорона здоров'я, безпека, освіта
 
   Розвиток технологій контролю над життєвими показниками організму, персоналізована медицина з урахуванням геному пацієнта підвищення ефективності лікування.
 
   Розвиток телемедичних сервісів, електронних медкарт та доставки ліків у віддалені та важкопрохідні населені пункти – важливий крок у питанні зниження смертності населення у негустонаселених пунктах та селах, де особливо гостро постає проблема самолікування. На сьогоднішній день на вирішення цієї проблеми спрямовані мобільні діагностичні комплекси, але їхня кількість обчислюється кількома тисячами, а сіл, де мешканців менше 100 осіб – понад 80 тис. на території нашої країни.
 
   У «розумних» містах майбутнього ставка робиться на здорове та успішне населення, тому на перший план виходять також рання профорієнтація та адаптивна освіта, що підлаштовується за рівнем складності та утримання під кожного конкретного учня. Крім того, зміст шкільної програми доповнять VR-технології – доповнену реальність. Щодо безпеки, безумовно, на неї робиться основна ставка у розвитку «розумних» міст, включаючи вдосконалення системи передбачення злочинів та боротьби з кіберзагрозами. Так, у Філадельфії після впровадження розумних стратегій охорони в містах кількість вбивств стала мінімальною за останні 50 років за меншої задіяності офіцерів, які патрулюють вулиці.


 6. Віртуальне місто
 
    Найближчим часом за рахунок розвитку технологій 3D-моделювання міст та контролю за процесом будівництва можна буде досягти найефективнішої забудови ще на етапі планування проектів. Безліч експериментів із модульним будівництвом та 3D-друком будинків вже проводиться в Лондоні та Шанхаї. Найближче до готової цифрової моделі міста на даному етапі Сінгапур.


Попов Ілля

  

logo-bg.png

+38(044) 23 99 081